Jak określić profil spółki produkcyjnej na potrzeby formularza CIT-TP
Im więcej podmiot pełni funkcji i angażuje aktywów, tym większe ponosi ryzyko. Określenie profilu funkcjonalnego jest więc kluczowe dla wyboru właściwej metody kalkulacji ceny i ustalenia wysokości wynagrodzenia stron transakcji.
Znowelizowane przepisy w zakresie cen transferowych, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2017 roku spowodowały, że na podatnika nałożone zostały nowe obowiązki dokumentacyjne wynikające z ustawy o CIT. Podatnik, którego przychody lub koszty przekroczyły w roku poprzedzającym 10 mln euro, poza takimi zmianami jak konieczność przygotowania bardziej rozbudowanej dokumentacji cen transferowych (tzw. Local File), wraz analizą porównawczą zobowiązany będzie również do złożenia formularza CIT-TP, czyli uproszczonego sprawozdania w sprawie transakcji z podmiotami powiązanymi składanego razem z deklaracją podatkową (CIT-8).
8 czerwca 2017 r. wraz z rozporządzeniem ministra rozwoju i finansów w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, opublikowano ostateczną wersję formularza CIT-TP. Jego wprowadzenie, zgodnie z założeniami Ministerstwa Finansów, powinno pomóc organom w identyfikacji oraz oszacowaniu możliwości wystąpienia ryzyka zaniżania dochodów w transakcjach zawieranych przez podatników z podmiotami powiązanymi. Formularz ten ma więc usprawnić proces kontroli przez organy podatkowe poprzez ograniczenie liczby tych kontroli oraz jednoczesne zwiększenie ich skuteczności, co – zgodnie z przyjętym we wrześniu projektem budżetu państwa na 2018 r. – ma się przyczynić do jego efektywnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta